14.01.2010 15:15:51 Jonáš Holásek

Zemětřesení na Haiti - Červený kříž pomáhá

 
[aktualizace: 14.1.2010] 

Zemětřesení o síle 7,3° Richterovy stupnice zasáhlo Haiti v úterý 12.1.2010. Postihlo hlavní město Port-au-Prince a další oblasti země. 


Dobrovolníci Červeného kříže momentálně na Haiti pomáhají zraněným i přetíženým nemocnicím. Nejvíce je v tuto chvíli třeba vyhledávání a ošetřování raněných, provozování polních nemocnic, čištění vody a péče o veřejné zdraví, nouzové ubytování, logistika a telekomunikace. Nouzová pomoc Červeného kříže též zahrnuje sady pro přípravu stravy, balíčky potřeb osobní hygieny, přikrývky a kontejnery na pitnou vodu. 


13.1.2010 přijela na Haiti skupina expertů Mezinárodní federace ČK&ČP na pomoc při katastrofách, nouzovou zdravotní péči a logistiku, která podpoří pomocné aktivity Haitského Červeného kříže a zahájí koordinaci mezinárodní pomoci Mezinárodního hnutí ČK&ČP a dalších organizací. Tým Červeného kříže provede zjišťování škod společně s Evropským úřadem pro humanitární pomoc (ECHO). 


Příjezd dalších týmů MFČK&ČP se očekává v nejbližších dnech. Specializují se na pitnou vodu, sanitaci a telekomunikace, rozvinou polní ošetřovny, ale vybudují i pevná přístřeší pro oběti zemětřesení. 


Pátrací služba ČK pátrá po pohřešovaných osobách. Využít lze i portálu Mezinárodního výboru ČK www.icrc.org, kde je pro Haiti zřízena zvláštní sekce.

tento článek se vyskytuje v následujících sekcích: archív - články za rok 2010
 
cck brno on facebook