25.02.2006 00:00:00 Jonáš Holásek

V Kanicích u Brna nacvičovali dobrovolní záchranáři

 
25.02.2006 - 16:11, autor: ČT24.
 

 

Jedno z největších cvičení jihomoravských záchranářů - dobrovolníků se dnes odehrálo v Kanicích poblíž Brna. V lese a na polích za obcí se sešlo téměř padesát záchranářů z červeného kříže, hasičů a psovodů. Měli za úkol najít pohřešované, kteří se ukryli před silnou vánicí.

Pro zobrazení videa klikněte na ikonu Záchranáři

Jako každé cvičení i tohle mělo svůj smyšlený příběh. Podle něj v lese a na polích včera zabloudilo deset až patnáct lidí, kteří jsou pravděpodobně podchlazení, protože v noci byla silná sněhová vánice. Humanitární jednotka červeného kříže, hasiči a psovodi dorazili na místo dnes ráno.

Záchranáři se rozdělili na dvě skupiny, jedna hledala pohřešované v rojnici – dobrovolníci tedy postupovali v rozestupech vedle sebe, ve druhé byli také psovodi. Podle psovoda Martina Červenky je při záchranné akci důležitá přítomnost psů – když se totiž lidé ztratí třeba v noci a je nepříznivé počasí, prší, tak se většinou někam schovají. Záchranář ale vše neprohledá. Pomoc psa je tak nedocenitelná.

Dobrovolní záchranáři nacvičují

Velitel zásahu Vladan Vlk říká: „Zrovna tohle cvičení pro nás bylo úplně nové, necvičili jsme ani v takové sestavě, takže z toho budeme vyvozovat zásadní závěry.“ Jedenáct pohřešovaných našli záchranáři zhruba za tři hodiny. Jestli byl zásah dostatečně rychlý, ukáže až dodatečné vyhodnocení.

Kateřina Sobotková

tento článek se vyskytuje v následujících sekcích: archív - články za rok 2006
 
cck brno on facebook