25.01.2010 14:21:51 Jonáš Holásek

Zemětřesení na Haiti - Červený kříž pomáhá

[aktualizace: 23.1.2010]  

[aktualizace: 23.1.2010]

Zemětřesení o síle 7,3° Richterovy stupnice zasáhlo Haiti v úterý 12.1.2010. Postihlo hlavní město Port-au-Prince a další oblasti země.


Červený kříž nebude uvádět počty postižených či zemřelých.


Dobrovolníci Červeného křížemomentálně na Haiti pomáhají zraněným i přetíženým nemocnicím. Červený kříž se odpočátku zaměřil na vyhledávání a ošetřování raněných, provozování polních nemocnic, čištění a dodávka vody a péče o veřejné zdraví, nouzové ubytování, logistika a telekomunikace. Denně je nyní distribuována pitná voda již 400 tisícům osob.Nouzová pomoc Červeného kříže též zahrnuje sady pro přípravu stravy, balíčky potřeb osobní hygieny, přikrývky a kontejnery na pitnou vodu.


V nemocnici se 70 lůžky rozvinuté Červeným křížem se 20.1. narodily dvě zdravé děti.


Pomoc Červeného kříže se neomezuje na region hlavního města Port-au-Prince, ale dostává se i do dalších oblastí.


Již 13.1. přijela na Haiti skupina expertů Mezinárodní federace ČK&ČPna pomoc při katastrofách, nouzovou zdravotní péči a logistiku, která podporuje pomocné aktivity Haitského Červeného kříže a zahájila koordinaci mezinárodní pomoci Mezinárodního hnutí ČK&ČP a dalších organizací - nekoordinovaná pomoc různých organizací "ucpává" letiště i silnice a fakticky znemožňuje efektivní pomoc. Tým Červeného kříže provádí zjišťování škod společně s Evropským úřadem pro humanitární pomoc (ECHO).


K 22.1. již přiletělo celkem 28 letadel s pomocí Červeného kříže (jde o léčiva a dalšího speciální materiál, který nelze získat v okolí), z Dominkánské republiky dále konvoje nákladních automobilů dopravily jen do 18.1. více než 400 tun. Další týmy MFČK&ČP se specializují se na pitnou vodu, sanitaci a telekomunikace, polní ošetřovny, ale budují i pevná přístřeší pro oběti zemětřesení. Personálu Mezinárodního ČK čítá 480 osob - včetně 16 specializovaných týmů. Zdravotnické jednotky jsou schopny pečovat o 60.000 raněných. Na místě samozřejmě působí personál Haitského ČK.


Pátrací služba ČK pátrá po pohřešovaných osobách. Využít lze i portálu Mezinárodního výboru ČK www.icrc.org, kde je pro Haiti zřízena zvláštní sekce. K 22.1. již pátrací služba obdržela 24.000 podnětů a vypátrala přes 1.900 osob, které jsou již mimo nebezpečí.


Na Haiti přijel 19.1. také prezident MF ČK&ČP Tadateru Konoé.

tento článek se vyskytuje v následujících sekcích: archív - články za rok 2010
 
cck brno on facebook