19.01.2010 08:58:14 Jonáš Holásek

Zemětřesení na Haiti - Červený kříž pomáhá

[aktualizace: 18.1.2010]  

[aktualizace: 18.1.2010]

Zemětřesení o síle 7,3° Richterovy stupnice zasáhlo Haiti v úterý 12.1.2010. Postihlo hlavní město Port-au-Prince a další oblasti země.


Červený kříž nebude uvádět počty postižených či zemřelých.


Dobrovolníci Červeného křížemomentálně na Haiti pomáhají zraněným i přetíženým nemocnicím. Nejvíce je v tuto chvíli třeba vyhledávání a ošetřování raněných, provozování polních nemocnic, čištění a dodávka vody a péče o veřejné zdraví, nouzové ubytování, logistika a telekomunikace. Od 16.1. je denně distribuováno cca 300 tisíc litrů pitné vody.Nouzová pomoc Červeného kříže též zahrnuje sady pro přípravu stravy, balíčky potřeb osobní hygieny, přikrývky a kontejnery na pitnou vodu.


13.1.2010 přijela na Haiti skupina expertů Mezinárodní federace ČK&ČPna pomoc při katastrofách, nouzovou zdravotní péči a logistiku, která podpoří pomocné aktivity Haitského Červeného kříže a zahájí koordinaci mezinárodní pomoci Mezinárodního hnutí ČK&ČP a dalších organizací. Tým Červeného kříže provede zjišťování škod společně s Evropským úřadem pro humanitární pomoc (ECHO).


K 18.1. již přiletělo celkem 8 letadel s pomocí Červeného kříže (jde o cca 100 tun léčiv a dalšího speciálního materiálu, který nelze získat v okolí), z Dominkánské republiky dále dorazily dva konvoje nákladních automobilů. Příjezd dalších týmů MFČK&ČP se očekává v nejbližších dnech. Specializují se na pitnou vodu, sanitaci a telekomunikace, rozvinou polní ošetřovny, ale vybudují i pevná přístřeší pro oběti zemětřesení. Personálu Mezinárodního ČK čítá 400 osob - včetně 16 specializovaných týmů. Na místě samozřejmě působí personál Haitského ČK.


Pátrací služba ČK pátrá po pohřešovaných osobách. Využít lze i portálu Mezinárodního výboru ČK www.icrc.org, kde je pro Haiti zřízena zvláštní sekce. K 16.1. již pátrací služba obdržela 21.600 podnětů a vypátrala přes 1.500 osob, které jsou již mimo nebezpečí.

tento článek se vyskytuje v následujících sekcích: archív - články za rok 2010
 
cck brno on facebook