16.04.2009 00:00:00 Lukas Stryka

Krev v centru Brna poučila diváky, jak se mají po nehodách chovat

napsali o nás v MF... 

Na Moravském náměstí v Brně se stala autonehoda. Vůz srazil chodkyni. Tři lidé byli těžce zraněni, jeden lehce. Životy však ohroženy nebyly - Český červený kříž zde totiž předváděl simulovanou dopravní nehodu, která měla diváky poučit, jak se v podobných situacích zachovat.

Přitom podobných skutečných kolizí se v Brně odehraje několik za den. "Denně vyjíždíme až ke čtyřiceti," sdělil Lukáš Wais z dopravní policie.

Cvičná havárie neprobíhala v Brně poprvé. Červený kříž ji pořádá několikrát do roka. "Snažíme se hlavně školákům přiblížit skutečnou atmosféru při autonehodě," řekla ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Ivana Holásková.

Zdravotníci upozorňují, že při každé jízdě autem je nutné používat bezpečností pás. "Máme tu situaci, kdy byl připoutaný pouze jeden cestující. Díky tomu  vyvázl jen s lehčím zraněním. Mohl tak  poskytnout první pomoc sražené chodkyni i ostatním pasažérům v autě," popsal Zdeněk  Bečvář, dobrovolný pracovník Českého červeného kříže a člen hasičského záchranného sboru.

Atmosféra cvičné havárky byla autentická. Zraněným tekla krev, dívka pod vozem sténala bolestí. Na místo dorazila sanitka s majáčkem a policejní vůz. "Když dojedeme na místo před zdravotníky, obvykle je první pomoc na nás. Ale většinou přijede první záchranka," popsal Wais.

Ta dojíždí ke zraněným do 15 minut. Velkou roli hraje duchapřítomnost toho, kdo záchranáře přivolává. "Musíte být schopni popsat,co se stalo. Kolik je zraněných lidí. Přesnou adresu. A hlavně pokládejte telefon jako poslední," radí Bečvář.

K dopravní nehodě nanečisto byly pozvány brněnské školy. Žáků však mnoho nepřišlo a kolemjdoucí práce záchranářů příliš nezajímala. "Chtěli jsme, aby děti viděly, co se může stát, a něco si zapamatovaly. Žáci se moc nezapojují. Je rozhodně potřeba jim tyto věci opakovat a doufat, že jim něco zůstane," řekla učitelka Vanda Nováková ze Základní školy Staňkova.

Přitom se většina lidí při nehodě první pomoc bojí poskytnout a raději jen zavolají záchranáře.  "Nejhorší je, když nikdo nic neudělá," míní Bečvář.

První pomoc rozhoduje o životě a smrti

Záchranná služba opakovaně upozorňuje, že rozhodující roli při záchraně životů hraje první pomoc. "Je potřeba zjistit, zda má postižený zachovány životní funkce, a pokud ne, okamžitě začít s resuscitací", řekla již dříve MF DNES mluvčí krajské záchranky Barbora Zuchová.

Zásadní chybou je přitom podkládání hlavy. "Hlavu je potřeba zaklonit, jinak může dojít k tomu, že dýchací cesty budou neprůchodné," poradila mluvčí.

Přestože sanita přijede ve městě obvykle do šesti minut, neměli by být svědci úrazů lhostejní. Pokud poraněný člověk po celou dobu nedýchá, může to pro něj mít fatální důsledky.

"Nabádáme lidi, aby se nebáli pomáhat. Na našich stránkách si mohou prohlédnout instruktážní videa. Když jim chvilku věnují, záběry se jim vybaví v případě potřeby," věří mluvčí.

Autoři:
Barbora Lukšová
MF DNES

převzato z: http://zpravy.idnes.cz/krev-v-centru-brna-poucila-divaky-jak-se-maji-po-nehodach-chovat-pva-/brno.asp?c=A090416_132642_brno_jag

tento článek se vyskytuje v následujících sekcích: archív - články za rok 2009
 
cck brno on facebook