17.01.2009 16:49:22 Lukas Stryka

Před Vaňkovkou se budou projíždět opilí řidiči

napsali o nás... Pressweb.cz 

Brno, 16. dubna 2008

Jak alkohol ovlivňuje schopnosti řidičů. To si budou moci lidé zcela beztrestně vyzkoušet na vlastní kůži ve středu a ve čtvrtek 16. a 17. dubna před galerií Vaňkovka v Brně. Právě tam se totiž odehraje brněnská premiéra jízdy v tzv. Alkokáře. Speciální simulátor umožní řidičům na vlastní kůži zažít, jak reagují pod vlivem alkoholu. Jde o jeden z nejnovějších projektů evropského sdružení TOP-25 vytvořený ve spolupráci s automobilkou Toyota a Evropskou komisí. Na realizaci brněnské akce se podílí brněnský autosalon C&K a Český červený kříž.

„Předpokládáme, že Alkokára zaujme velmi široký okruh lidí. Vyzkoušet si ji totiž mohou nejen dospělí řidiči, ale také školáci od třinácti let, na ohlasy jsme sami velmi zvědaví,“ připouští referentka z Českého červeného kříže pro Brno-Město Sandra Neumanová. „Smysl projektu je jednoznačný – aby si člověk uvědomil, že i po jediném vypitém panáku se výrazně změní jeho reakce a schopnost řídit auto,“ zdůrazňuje Neumanová.
Simulátor s příznačným názvem Alkokára umožní vyzkoušet si v reálném čase vliv alkoholu na řízení. Po krátké instruktáži se řidič usadí za volant simulátoru, který se příliš neliší od běžné motokáry. Zabudovaný palubní počítač se pak postará o to, aby vozítko reagovalo na podněty řidiče s jistým zpožděním, právě tak, jak je tomu u lidí pod vlivem alkoholu. Tento nový nástroj dovoluje mladým a budoucím řidičům vyzkoušet si, jaké to je řídit v opilství, ovšem bez negativních důsledků a vážných rizik, jaké obvykle taková jízda v reálných podmínkách přináší.
Projekt Alkokáry, stejně jako všechny aktivity sdružení TOP-25, má sice ovlivnit především chování mladší generace Evropanů, zážitek z „bezpečné jízdy v opilosti“ si však ve středu a ve čtvrtek mohou vyzkoušet i dospělí. Alkokára se pohybuje v ohraničeném prostoru 1 000 m2 a díky počítači věrně napodobuje zpomalené a nepřiměřené reakce i opožděné brzdění – tedy všechny typické známky jízdy ovlivněné návykovou látkou.
Dalším doplňkem této výjimečné bezpečnostní roadshow je 3D jízdní simulátor, který ve virtuálním výukovém programu ukáže schopnosti řidiče sedícího ve skutečném voze Toyota Corolla Verso.
„Japonská automobilka Toyota patří se svými modely na špičku v oblasti aplikace bezpečnostních systémů, které v jednotlivých modelech úspěšně procházejí nejnáročnějšími testy nezávislé organizace Euro NCAP. Proto se přirozeně snažíme podporovat také další aktivity spojené se snížením počtu dopravních nehod a tím pomoci ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Projekt Alkokára je jednou z několika našich aktivit“, vysvětluje Roman Mäsiar, generální ředitel společnosti Toyota Motor Czech.

Dvojici atrakcí doplňuje prezentace speciálních brýlí Alkovision, simulujících účinky alkoholu na ostrost vidění. Po oba dny se bude před Vaňkovkou odehrávat také tradiční preventivně-bezpečnostní akce Bedřiška.

Prezentace Alkokáry
Místo konání: Vaňkovka
Termíny konání:
středa 16. dubna od 10:00 do 14:00 hodin a čtvrtek 17. dubna od 12:00 do 16:00 hodin

Akce Bedřiška
Místo konání: Vaňkovka
Termíny konání:
středa 16. dubna v 11:00 a 13:00 hodin a čtvrtek 17. dubna ve 13:00 a 15:00 hodin

zdroj: http://www.pressweb.cz/zprava/8212-pred-vankovkou-budou-projizdet-opili-ridici

tento článek se vyskytuje v následujících sekcích: archív - články za rok 2009
 
cck brno on facebook