15.03.2007 00:00:00 Jonáš Holásek

GRAND PRIX MORAVIE 2007

Mezinárodní závody juniorů v záchranném sportu 

Ve dnech 3. a 4. března 2007 pořádala na bazéně TJ Tesla Lesná Místní skupina Vodní záchranné služby ČČK Brno-město mezinárodní závody juniorů v záchranném sportu GRAND PRIX MORAVIE.

 

Bylo několik důvodů, proč tyto závody pořádat. Možnost účastnit se juniorských závodů v tomto sportu je velmi málo. Podle mezinárodních pravidel ILS (celosvětová organizace vodních záchranářů, jejímž zakládajícím členem je i Česká republika) se u nás žádné nekonají, stejně tak v blízkém okolí. Dalším důvodem je úspěch juniorů na posledním Mistrovství Evropy, které se konalo v září 2006 v Itálii a ze kterého naše výprava přivezla bronzovou medaili v disciplíně záchrana lanem. Neposlední impuls byl i unikátní projekt výchovy mladých vodních záchranářů, který ve spolupráci se 6 brněnskými základními školami a Oblastním spolkem ČČK Brno-město probíhá od roku 2004. Jeho podstatou je příprava nových vodních záchranářů, osvětová činnost mezi mládeží a nabídka smysluplného využití volného času pro brněnské děti a mládež.

 

Závody byly rozděleny do dvou dnů. V sobotu byly na programu individuální závody a závody štafet (např. záchrana modelu s ploutvemi, záchranný polohový závod, super záchranář apod.). V neděli pak proběhla tak trochu adrenalinová disciplína SERC – tedy simulace záchrany na vodní hladině. Zde se jednotlivá družstva ve dvouminutovém úseku musela pokusit zachránit co nejvíce tonoucích a zraněných. Byla připravena modelová situace pro všechny týmy, rozhodčí pak hodnotili správnost zvoleného postupu, využití dostupných pomůcek, zapojení a souhru celého týmu, znalost první pomoci atd. Situace nebyla předem závodníkům známa, a tak se museli rozhodovat ve zlomku vteřiny, jako při reálné akci.

 

Tato disciplína nejvíce odráží reálnou práci vodních záchranářů. Za zmínku stojí i skutečnost, že se SERC pro juniory v Česku konal vůbec poprvé! Vážnost této disciplíny podtrhovalo i složení odborné poroty – npor. Bc. Stanislav Bařina (vedoucí OOP Bystrc), npor. Bc. Zdeněk Pražák (velitel PS Přehrada), MUDr. Jiří Poledník (nemocnice Vyškov, Junák, Svaz skautů a skautek ČR), Petr Urbánek (předseda MS Těrlicko, instruktor ZI), Lubomír Pokorný (velitel Humanitární jednotky OS ČČK Blansko), Mgr. Petra Navrátilová (ZI, velitelka výcviku dospělých), Ing. Hana Gospodaryková (ředitelka závodu, účastnice mistrovství světa RESCUE 2006 v Austrálii).

 

Závody se konaly poprvé, ale přesto zde domácí přivítali 9 českých týmů, jeden z Německa a dva z Polska. Předání cen proběhlo ve Vinárně U Královny Elišky, ceny předal hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.

 

Výsledky:

Celkové pořadí v individuálních disciplínách:

 

Muži:

  1. Michal Bielik (Brno-město)
  2. Michal Hykrda (Brno-město)
  3. Martin Molnár (Neratovice)

 

Ženy:

  1. Maja Erbach (Kelkheim, Německo)
  2. Lisa Gahn (Kelkheim, Německo)
  3. Stephanie Bühner (Kelkheim, Německo)

 

SERC:

  1. Neratovice 2 (Klvana Matouš / Molnár Martin / Falgenhauerová Dita / Bromová Kateřina)
  2. Těrlicko 1 (Sliwka Jakub / Bartusek Martin / Kolár Jan / Schreiber Dan)
  3. Neratovice 1 (Šebková Šárka / Boyková Olga / Dušek Pavel / Franěk Ondřej)

 

Fotogalerie najdete zde.
Oficiální stránky závodu.

 

 

Mgr. Pavel Plavina, předseda MS VZS ČČK Brno-město a organizační ředitel

Ing. Hana Gospodaryková, členka výboru a ředitelka závodu

tento článek se vyskytuje v následujících sekcích: archív - články za rok 2007
 
cck brno on facebook