06.12.2005 00:00:00 Vladan Vlk

Vánoční strom 2005

Brno, resp. brněnský ČČK je zakladatelem tradice vánočních stromů v ČR 

Těsnohlídkův strom se rozsvítil 5.12.2005 v 17:00

 

Pravá vánoční atmosféra nastala v centru města Brna ve chvíli, kdy se rozsvítl vánoční stromeček, vlastně strom, na náměstí Svobody za přítomnosti primátora R. Svobody, vedení OS ČČK Brno-město a představitelů městské části Brno-střed.

Přestože je část náměstí už teď zabrána přípravou kompletní rekonstrukce, vánoční trhy se budou i tak konat právě zde, jak jsou Brňané zvyklí. Od 5. do 24. prosince budou otevřeny prodejní stánky, pod vánočním stromem se jako každý rok objeví kasička Českého červeného kříže shromažďující finanční dary pro dětské SOS vesničky, dětské domovy, léčebny a stacionáře, nebude chybět Betlém a dětská Ježíškova pošta. Na podiu se budou střídat vystoupení desítek školek, škol i dětských zájmových kroužků.

Tradice vánočního stromečku

V Brně se staví veřejný vánoční strom od roku 1924. Tato tradice vznikla na popud spisovatele Těsnohlídka, který o vánočním čase našel v lese opuštěné děťátko - holčičku. Ze spisovatelovy iniciativy se od uvedeného roku pod vánočním stromem též umisťuje kasička, do které lidé přispívají na stavbu dětského domova pro opuštěné děti. V posledních letech bývá ve sbírce několik set tisíc korun.

Poprvé se vánoční stromeček rozsvítil v pražské vile ředitele Stavovského divadla Jana K. Liebicha roku 1812. O třicet let později se v Praze stromky prodávaly jako běžná věc a lidé je nazývali Kristovým strůmkem. Nejdříve se ujal v zámožných českých rodinách, na Moravě se začal objevovat až počátkem našeho století.

Stromeček k nám pronikl z německého území, kde se v 17. a 18. století šířil od města k městu. V minulém století a do poloviny našeho byla vánočním stromem hlavně jedle, v dnešní době je pro svou vzácnost nahrazena odolnějším smrkem a borovicí.

První veřejné vánoční stromy u nás
1924 - Brno, 1925 - Plzeň

Zvyklost stavět rozvícené vánoční stromky na veřejných prostranstvích se v evropských zemích ujala po první světové válce. Na českém území se podle dochovaných zpráv poprvé postavil veřejný stromeček v Plzni roku 1925. Tato zvyklost se za první republiky rychle rozšířila po dalších českých i moravských městech i vesnicích.

tento článek se vyskytuje v následujících sekcích: archív - články za rok 2005
 
cck brno on facebook