09.09.2005 00:00:00 Vladan Vlk

Bedřiška 2005

přehled některých příspěvků v mediích  

ČT1 Jihomoravský večerník, 7. 9. 2005, 18.00 (najděte si cca 14minutu)
http://ct1streaming.visual.cz/new/asx/JMVecernik070905.asx

Zpravodajství ČT 24,  7. 9. 2005, Zprávy ve 12.00
http://www.ct24.cz/vysilani/?id=67729&porad=&datum=2005-09-07

Rovnost, 8. 9. 2005
http://www.rovnost.cz/rovnost/zpravodajstvi_wb/QU20050908000035.html

_________________________________________________________________________

Akce Bedřiška 2005 – tisková zpráva OS ČČK Brno-město

Jako součást Světového dne první pomoci se 7. září uskuteční před budovou Základní školy Jihomoravské nám. 2 v Brně-Slatině od 7.15 hodin akce s názvem Bedřiška 2005. Jedná se o preventivně bezpečnostní akci, kterou pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže Brno-město.

Cílem akce je předvést školákům, jaké následky může způsobit dopravní nehoda. Před budovou základní školy proto bude zinscenovaná srážka osobního automobilu a cyklisty. Děti přicházející do školy uvidí zraněného řidiče osobního automobilu a zraněného cyklistu, který jel na kole bez přilby. V autě budou ještě tři další spolujezdci. Dva z nich, kteří nebyli během jízdy připoutaní bezpečnostním pásem, budou také poranění. Poslední spolujezdec z nehody vyvázne bez zranění, protože se za jízdy připoutal. Na první pohled tak školáci uvidí, jak důležité je používání bezpečnostních pásů v autě, případně přilby na kole.

Spolupořadatelem akce je Policie ČR MŘ Brno, Městská policie Brno, Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje, Zdravotní ústav Brno a ZŠ Jihomoravské nám. 2 Brno-Slatina. Všechny dispečinky budou o této akci informovány, takže bude možné monitorovat, jestli někdo skutečně volá o pomoc. Na místo dorazí městská policie, rychlá záchranná služba a dopravní policie a každá tato složka bude vykonávat svoji obvyklou práci.

Školáci budou celý zásah sledovat za dozoru svých třídních učitelů, protože škola bude do 8.00 hodin zavřená. Po otevření školy se zástupci OS ČČK Brno-město společně s figuranty přesunou do tělocvičny základní školy, kde si děti vyslechnou, co se vlastně událo, a jak by měly podobným nehodám předcházet. Celou akci potom budou s žáky rozebírat učitelé ve svých vyučovacích hodinách, případně jim ukážou základy první pomoci.

V průběhu letošních letních prázdnin při dopravní autonehodě zahynuli dva žáci Základní školy Jihomoravské nám. 2 Brno-Slatina. Vedení ZŠ proto velmi uvítalo, že se bude tato akce konat právě u nich, a že jejich žáci budou mít možnost shlédnout dopravní nehodu a uvědomit si, jaké tragické následky může mít.

V Evropě se fingované dopravní nehody jako součást preventivní výchovy dětí běžně konají, v Brně se však bude jednat o první akci tohoto druhu. Dnešní mládež sice zná podobné nehody z filmů a videoher, přesto byla celá akce konzultována s dětským psychologem, který ji doporučil.

Barbora Mertová

tento článek se vyskytuje v následujících sekcích: archív - články za rok 2005
 
cck brno on facebook