27.01.2005 00:00:00 Vladan Vlk

Naštěstí zájem Brňanů o kurzy první pomoci v poslední dobe roste...

Rovnost, 25. ledna 2005  

Rovnost, 27. ledna 2005

První pomoc, to je v představách mnoha lidí jen rychlé přivolání záchranářů. Jenže o životě a smrti rozhodují mnohdy právě ty minuty, které uplynou ještě do příjezdu i té nejrychlejší sanitky. Naštěstí zájem Brňanů o kurzy první pomoci v poslední době roste, tvrdí Ivana Holásková, ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Brno město.

Snahou Českého červeného kříže je nabízet výuku první pomoci. Jaký je o kurzy zájem?

Kdybych se to měla pokusit odhadnout v číslech, pak se o kurzy základů první pomoci nyní zajímá asi o třetinu více lidí než ještě třeba před rokem. Svůj pozitivní podíl v tom ale zřejmě sehrály zprávy o informující o případech, kdy lidé zbytečně podlehli zraněním po nehodě, protože okolo nebyl nikdo, kdo by byl ochoten poskytnout první pomoc. Jinak ale asi stále platí, že většina lidí ani neví, jak správně první pomoc poskytnout.

Kdo se do kurzů hlásí nejčastěji?

Velmi často se v posledním čas objevují například maminky, které jsou doma na mateřské. Přivádí je především strach o děti. Někdy třeba i s potomky odjíždějí na delší dobu pryč na chalupu nebo na chatu, kde jsou samy, a obávají se, že pokud se něco stane, ony nebudou vědět, jak děti zachránit. Koho však stále postrádáme a kdo má podle našeho názoru jen malý zájem, to jsou například řidiči.

Základy první pomoci jsou ale součástí autoškoly... To nestačí?

Něco jiného je teorie, něco zcela odlišného je nácvik. Přitom právě díky praxi lze bez prodlení zasáhnout a správně zraněnému pomoci. Jedině nácvik může člověka zbavit strachu, že více ublíží než pomůže. Překvapuje mne proto, že ze strany firem, které řidiče zaměstnávají, je o školení u nás minimální zájem a požadovaná školení raději jen odbudou teoretickou přednáškou. Týká se to ale nejen profesionálních řidičů. Na silnicích v autech tráví spoustu času kvůli své práci stále více lidí a měli by vědět, jak pomoci u případné nehody. Totéž platí i o jiných povoláních, například o stavařích ap.

Jak je to s výukou základů první pomoci u dětí?

Děti možná o první pomoci vědí nejvíc. Spolupracujeme asi s třetinou brněnských škol, jejichž žáci se zúčastní soutěží hlídek mladých zdravotníků. Přímo v sídle našeho spolku funguje i pravidelný zájmový kroužek: Na školách, kde mají bazény, nabízíme školákům i výcvik společně s vodními záchranáři. Učí se tak nejen plavat, ale i poskytovat první pomoc na suchu i ve vodě. A pro letošní rok jsme předložili projekt, věnovaný výchově k první pomoci už pro předškoláky.

Oblastní spolek Českého červeného kříže nabízí kurzy věnované první pomoci, k tomu ho opravňuje certifikát Evropského centra první pomoci. Kromě kurzů zakončených zkouškou, jejichž absolventi mohou pracovat jako zdravotníci např. zotavovacích akcí nebo jako dobrovolné sestry, se zhruba třikrát do roka koná jednodenní kurz s názvem základní norma zdravotnických znalostí.

 
tento článek se vyskytuje v následujících sekcích: archív - články za rok 2005
 
cck brno on facebook